Toplumsal kalkınmanın alt yapısının aileden başlatılması gerekmektedir. Bunun için ortak yaşam bilincinin geliştirilmesi şarttır. Aileleri dağılmış toplumlarda milletleşme süreci sağlıklı yürütülemez. Allah’a şükür ki Alanya Belediye’miz şu ana kadar yabancı ülkelerden insanlarla tanışma ve kaynaşma ortamını sağlamak, karşılıklı ailesel dostluklar kurmak maksadıyla yabancı ülkelerde 13 “kardeş belediye” edinmiştir:

– Gladback – Almanya
– Schwechat – Avusturya
– Spindleruv Miyn – Çek Cumhuriyeti
– Fushun – Çin
– Rovaniemi – Finlandiya
– Almunecar – Ispanya
– Boras – İsveç
– Talsi – Latvia ( Letonya )
– Trakai – Litvanya
– Keszthely – Macaristan
– Wodzislav – Polonya
– Moskow – Rusya
– Nea Lonia – Yunanistan

“Kardeş Şehir Belediye” kavramı sosyal ve iktisadi iletişimi hızlandırmakta, Alanya’mıza büyük katkı sağlamaktadır. Bu nedenler, yöre turizmini her daim canlı tutmaktadır…

Yurtdışı yaklaşımlar yanında yurtiçi kaynaşmalarında benzer yollardan gerçekleştirilmesi mümkündür. Anadolu’nun uzak köşelerindeki köyler, okullar, aileler kardeşlik bilincinin artması, millet olgusunun pekişmesi, belediyeler önderliğinde dernek, vakıf vs. kuruluşlarla pekala kardeşlik ilişkisi kurulmasında yol gösterici olabilirler: Malatya kayısısı, Erzurum peyniri, Hakkari balı, Aydının inciri, Trakya ayçiçeği, Giresun fındığı, Kayseri pastırması, Antep baklavası, Alanya muzu özlerine has tadıyla aile ve ikram sofralarını zenginleştirebilir. Diyarbakır halayı, Eğe, Alanya Hasbahçe zeybeği, teke yöresi oyunları aynı salonda insanları coşturup, eğlendirebilir.
Bu mihval üzere Alanya Damlataş Plajındaki Saray Mahallesi sakinlerinin, ön yüzde “Büyük Sultan, Dünyanın ve dinin mümtazı, Keyhusrev oğlu Alaattin Keykubat”, arka yüzde “Büyük Sultan Dünyanın ve dinin mümtazı Fatih Hüsrev oğlu Keykubat” yazan “Büyük Selçuklu Hükümdari, 1. Alaaddin Keykubat mührünü” üzerinde 795 yıldır barındıran Torosların zirvesindeki Karaköy Kalesinin eteğinde bulunan Karaköy yaylasını, Saray mahalle sakinleri ve Karaköylüler birlikte katran, ladin, ardıç ağaçlarının gölgesinde, yazları ortak yaşama alanı yapmak için çağdaş Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1937’de ölüm döşeğinde bile “milletin uygar medeniyete kavuşması” için üzerinde çalıştığı “Çağdaş Cumhuriyet Köyü Projesi” ve bundan esinlenilerek Jacque Fresco ve Roxan Meadows tarafından 1995 yılında dünyada “Venüs Projesi” olarak duyurulan atamızın eserini gücümüz oranında meydana getirmek için “Alanya Saray Mahallesi ve Gündoğmuş, kardeş Karaköy Mahallesinin ortak kalkınmasında, üretiminde ve tanıtımında birlik olup, çağımıza uygun tarihi, ekonomik, kültürel ve turistik Selçuklu Mimarisiyle tasarlanmış çağdaş bir “Selçuklu Köyü” meydana getirmek için çaba sarf etmekteyiz.
Şimdiden bizlere yardımcı olan tüm dernek, kuruluş, kişi ve resmi makamlara teşekkür eder, kardeşlik hukukuyla huzur ve güven içinde yaşama umudunu canlı tutan kardeş mahalle sakinlerine en derin saygı ve sevgilerimizi arz ederiz…Toplumsal kalkınmanın alt yapısının aileden başlatılması gerekmektedir. Bunun için ortak yaşam bilincinin geliştirilmesi şarttır. Aileleri dağılmış toplumlarda milletleşme süreci sağlıklı yürütülemez. Allah’a şükür ki Alanya Belediye’miz şu ana kadar yabancı ülkelerden insanlarla tanışma ve kaynaşma ortamını sağlamak, karşılıklı ailesel dostluklar kurmak maksadıyla yabancı ülkelerde 13 “kardeş belediye” edinmiştir

Süleyman DORA / Saray Mahallesi Muhtarı
ve BİN AİLE BİR AİLE DERNEĞİ YÖNETİMİ